19 lis Botoks – czy tylko na zmarszczki?
Jednym z najczęściej stosowanych preparatów w medycynie estetycznej jest toksyna botulinowa, zwana powszechnie botoksem. To substancja, która znana jest nie tylko ze swoich właściwości przeciwzmarszczkowych, ale służy również redukcji wielu innych problemów i dolegliwości. Poznajcie sposób działania oraz zastosowanie botoksu.
Preparat ten oraz jego właściwości znane są od wielu lat i, co ciekawe, od bardzo dawna znajduje swoje zastosowanie w medycynie. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia skuteczne i przede wszystkim bezpieczne dla organizmu usuwanie nadmiernego napięcia mięśni poprzez zablokowanie przewodzenia impulsów nerwowych.
Pierwsze skojarzenie w związku z botoksem zwykle wiąże się ze zmarszczkami. Z wiekiem skóra człowieka staje się słabo nawodniona, traci jędrność i to jest główną przyczyną występowania zmarszczek. Ich źródło stanowią również powtarzające się skurcze mięśni twarzy. Toksyna botulinowa umożliwia rozluźnienie tych mięśni, a co za tym idzie – wygładzenie zmarszczek. Zabieg ten jest bardzo prosty i szybki – w miejscu, gdzie występują niedoskonałości, zostaje wstrzyknięte znieczulenie, a następnie odpowiednia ilość preparatu. Efekty widoczne są od razu – wystarczy zaledwie 30 minut, by wygląd skóry znacząco się poprawił, pozostawiając ją jędrną i naturalną.
Innym, mniej oczywistym problemem, którego rozwiązanie stanowi zabieg z wykorzystaniem botoksu, jest nadpotliwość. Stres, dieta czy wysiłek fizyczny – czynniki odpowiadające za jego powstanie mogą być różne. W każdym przypadku jednak nadmierne pocenie się znacząco wpływa na nasze samopoczucie, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Toksyna botulinowa pozwala w bardzo prosty sposób zredukować ten problem. Zabieg polega na znieczuleniu miejscowym, a pów dalszej kolejności wstrzyknięciu przy użyciu cienkiej igły botoksu w te miejsca, które najbardziej narażone są na nadpotliwość. To tylko 30 minut, które może sprawić, że problem zniknie, a wraz z nim złe samopoczucie.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia takiej dolegliwości, jaką jest bruksizm, choć okazuje się, że boryka się z nią duża część społeczeństwa. To schorzenie, które polega na mimowolnym zgrzytaniu zębami i zaciskaniu szczęki, co przyczynia się do ścierania się szkliwa oraz niszczenia zębów. Jest to bardzo bolesna i kłopotliwa dolegliwość, nieleczona objawia się bólami głowy oraz napięciem karku. Wystarczy jednak niewielka ilość botoksu wstrzyknięta w mięśnie skroniowe oraz przerośnięte mięśnie żwaczy, by pomóc osobie cierpiącej na bruksizm. Dzięki temu zabiegowi już po około 7 dniach czuć różnicę – bóle ustępują, a pacjent nie narzeka na ciągłe zaciskanie i zgrzytanie szczęki.
Blizny, zarówno powstałe w wyniku nieszczęśliwych wypadków, trądziku, jak i zabiegów operacyjnych – to kolejny problem, który może rozwiązać botoks. Wstrzyknięty w miejsce ich występowania, sprawi, że blizny staną się bledsze oraz płytsze. Rozwiązanie takie okazuje się niezwykle komfortowe w przypadku, gdy blizny obejmują partie ciała widoczne na co dzień, na przykład twarz.
Botoks to bardzo prosty, szybki i przede wszystkim bezpieczny sposób na walkę z wieloma uciążliwymi, często szpecącymi czy utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, dolegliwościami. Warto zatem wybrać odpowiedni gabinet i zdecydować się na zabieg, który z pewnością poprawi nasz wygląd oraz samopoczucie.