25 lis Cellulit – odwieczny wróg kobiet
Cellulit to problem większości kobiet na świecie – boryka się z nim aż 85% pań! Potrafi spędzać sen z powiek, sprawia również, że wszystkie spódniczki i szorty chowane są głęboko na dnie szafy. Co stanowi przyczynę pomarańczowej skórki i jak z nią walczyć?
Zacznijmy może od tego, czym cellulit tak naprawdę jest. To przypadłość polegająca na tym, że tkanka tłuszczowa, woda oraz produkty przemiany materii rozmieszczone są nierównomiernie. W efekcie powstaje obrzęk, który utrudnia prawidłową cyrkulację krwi i limfy, na objętości przybierają również niedotlenione komórki tłuszczowe. W taki właśnie sposób powstają grudki i zagłębienia, zwane powszechnie cellulitem.
Pierwszym, podstawowym czynnikiem, który nasila powyższe procesy, jest niezdrowa dieta. Zwykle to osoby otyłe borykają się z cellulitem. Organizm, który zamiast składników odżywczych, otrzymuje niezdrowe, puste kalorie, bardzo szybko przybiera na wadze, a wraz z dodatkowymi kilogramami pojawia się również i cellulit. Jednak to nie zasada, ponieważ wiele szczupłych pań również boryka się z tym problemem – wszystkiemu winna jest właśnie zła dieta. Siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej to także częsta przyczyna pomarańczowej skórki.
Częstym powodem powstawania cellulitu są także hormony – estrogeny, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, obrzęk tkanek, gromadzenie w tkankach tłuszczów oraz toksyn. Dlatego też bardzo często można zaobserwować pojawianie się pomarańczowej skórki w okresie dojrzewania czy podczas ciąży. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej również sprzyja powstawaniu cellulitu.
Na problem ten nie pozostaje bez wpływu wiek. Do 30 roku życia skóra osiąga swoją maksymalną grubość, później z każdym rokiem staje się bardziej cienka i nie jest już tak idealnie jędrna i napięta jak wcześniej.
Cellulitowi sprzyja także palenie papierosów. Kolagen, który jest podstawą budulca skóry, pod wpływem toksyn osłabia się, a to sprawia, że do skóry przenika więcej komórek tłuszczowych. Do innych przyczyn pomarańczowej skórki zaliczyć można nadużywanie alkoholu, osłabienie organizmu, stres czy codzienne chodzenie na obcasie.
Metod na walkę z cellulitem jest wiele – wystarczy zmienić dietę i zacząć uprawiać sport. Dobrym rozwiązaniem jest także masaż domowy, który można każdego dnia samodzielnie wykonywać w miejscu, w którym występuje cellulit. Czasem jednak jest już za późno i żadne, nawet najlepsze domowe sposoby, nie są w stanie pomóc w walce z cellulitem. Wtedy warto udać się do gabinetu medycyny estetycznej i tam szukać pomocy.
Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. zabieg redukcji cellulitu. Najpierw pacjentowi podaje się miejscowe znieczulenie, później na obszarze ciała objętym cellulitem wstrzykuje się specjalistyczny preparat, mający za zadanie rozpuścić tkanki tłuszczowe. W związku z tym rezultaty zabiegu stają się widoczne stopniowo. Ostatecznie skóra zostaje wygładzona, zmniejsza się również objętość miejsc poddanych zabiegowi – poprawia się zatem zarys sylwetki.
Kobiety, które borykają się z cellulitem, powinny jak najszybciej podjąć walkę z tym problemem. Im dłużej się z tym zwleka, tym trudniej będzie potem poradzić sobie z usunięciem cellulitu. W trudnych przypadkach zawsze można zgłosić się do gabinetu medycyny estetycznej, który zaproponuje dostosowane indywidualnie rozwiązanie tego problemu.