22 kw. Jak starzeją się okolice oka?
Upływający czas nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji skóry. Widać to w szczególności w przypadku skóry wokół oczu – te okolice starzeją się nawet 2 razy szybciej niż w przypadku pozostałych partii twarzy. Dlaczego tak jest i jak właściwie przebiega proces starzenia się okolic oczu? I jak można z tym walczyć?
Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych częściach twarzy. W tych miejscach również krążenie krwi jest słabsze. Oprócz tego znajduje się tam niewiele gruczołów łojowych, dlatego tak łatwo ulega przesuszeniom. Na to, że to właśnie te partie są najbardziej narażone na starzenie się, ma również wpływ fakt, że należą one do najbardziej aktywnych mięśni w ciele człowieka. Poprzez mruganie i wyrażanie emocji oczy reagują na bodźce z zewnątrz najmocniej.
Na tempo starzenia się skóry wokół oczu mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnątrz-, jak i zewnątrzpochodne. Do tych pierwszych zaliczyć należy przede wszystkim geny i rodzaj posiadanej cery – na to niestety nie mamy większego wpływu. Inaczej jest w przypadku czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe, nałogi, dieta czy odpowiednia pielęgnacja.
Za pierwszy symptom starzenia się skóry wokół oczu uznaje się tzw. cienie. Za ich powstawanie odpowiadają prześwitujące naczynia krwionośne, które rzucają cienie na dolną powiekę. W dalszej kolejności mogą również pojawiać się obrzęki i opuchlizna powiek, które w szczególności dokuczają po nocy. Pierwszym wyraźnym symptomem starzenia się skóry, mniej więcej pomiędzy 20. a 25. rokiem życia, są oczywiście zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki, które pojawiają się w kącikach oczu. Wpływ na ich wczesne ukazanie się ma brak odpowiedniej ilości snu, niewłaściwa pielęgnacja okolic oczu czy nadmierne „używanie” mimiki. Warto pamiętać, że to również indywidualna kwestia, która zależy od czynników biologicznych, chorób czy genów.
Z wiekiem na powiekach zauważyć można również pojawiający się nadmiar skóry. Należy zadbać o poprawę jakości skóry w tych miejscach, aby była bardziej napięta i niwelować opadanie wiotczejącej skóry. W pewnym wieku następuje nawet pojawienie się dodatkowego fałdu powyżej brwi. Coraz bardziej zaczynają dokuczać cienie pod oczami i mało elastyczna skóra.
Sposobów na przeciwdziałanie i zapobieganie skutkom starzenia się okolic oczu jest kilka. Przede wszystkim należy, jeszcze zanim pojawią się pierwsze oznaki, zadbać o ochronę okolic oczu i nie narażać jej na mocne promieniowanie słoneczne. Pielęgnacja i nawilżanie będą miały pozytywne odzwierciedlenie w dalszych etapach życia. Stała nawadnianie to dobry sposób na poprawę jakości skóry. Tu należy pamiętać o dokładnym i delikatnym demakijażu oczu. Kwestie związane z odpowiednią dietą i wysypianiem się również będą miały znaczenie dla kondycji skóry. Warto udać się również raz na jakiś czas na profesjonalny masaż twarzy.
W sytuacji, gdy na przeciwdziałanie starzeniu się skóry wokół oczu jest już za późno, warto zdecydować się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej. Zabieg z wykorzystaniem preparatu na bazie kwasu hialuronowego to najlepszy sposób, by osiągnąć szybki i naturalny efekt odmłodzenia tej partii twarzy – cienie pod oczami zostają zredukowane, a zagłębienia zmniejszone. W ciągu maksymalnie 30 minut twarz odzyskuje zdrowy, wypoczęty wygląd. Metoda ta jest bezinwazyjna i w pełni bezpieczna, nie wymaga również okresu rekonwalescencji.
Zabieg wykorzystujący toksynę botulinową to z kolei najlepszy sposób na redukcję zmarszczek pojawiających się wokół oczu. Jego działanie polega na blokowaniu impulsów nerwowo-mięśniowych, na skutek czego następuje rozluźnienie mięśni i wygładzenie zmarszczek. Plusem takiego zastosowania jest z pewnością pełna naturalność i długi czas utrzymywania się efektów – nawet do roku.
Starzenie się to nieodłączny proces w życiu każdego człowieka. To, jak przesuwamy się w latach, ma rożny skutek w wyglądzie, ale warto zadbać, by był jak najmniej odczuwalny. Piękny wygląd, świeże spojrzenie i wypoczęta skóra twarzy – wszystko to można zachować na dłużej dzięki odpowiedniej pielęgnacji o okolice oczu, a także właściwie dobranym zabiegom medycyny estetycznej.