Najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów

rozstępy

20 cze Najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy to zmora niejednej kobiety. Brzydkie, jasne bruzdy pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, a czasem także na biuście. Jakie są przyczyny ich powstawania i czy można się ich pozbyć?

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy, nazywane też tygrysimi pasami to charakterystyczne pionowe paski, zwykle o beżowym lub różowo-czerwonym kolorze, które otaczają zdrową skórę. Mają one wrzecionowaty kształt i przebiegają równolegle do siebie, zazwyczaj symetrycznie po obu stronach ciała. To blizny powstałe w skórze właściwej, spowodowane nieprawidłowym działaniem elastyny i kolagenu. Wówczas dochodzi do uszkodzenia siateczki kolagenowej, a w efekcie do jej rozerwania, skutkiem czego są rozstępy. Istnieją dwie fazy ich powstawania. Pierwsza, zapalna – wówczas mają one sinoczerwony kolor, są wyniosłe i obrzękowe. Z kolei podczas drugiej fazy, zanikowej, zmiany te zmieniają się w beżowe lub białe smugi.

Ciąża

Według badań, aż 70% w trakcie ciąży nabawia się rozstępów. Jak do tego dochodzi? Skóra ludzka jest w stanie wiele wytrzymać, ale czasem nie może rozciągnąć się do aż tak dużych rozmiarów. W trakcie ciąży kobieta sporo przybiera na wadze w dość krótkim czasie, dlatego na jej brzuchu, udach, piersiach pojawiają się takie niemiłe niespodzianki. Można złagodzić ich wielkość na przykład poprzez regularne stosowanie odpowiednich balsamów.

Czynniki hormonalne i wzrost

Kolejną przyczyną powstawania tych brzydkich bruzd są zmiany hormonalne. Mężczyźni w fazie wzrostu nabawiają się ich na udach i plecach w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. U dziewcząt z kolei najczęściej pojawiają się one na udach czy pośladkach. Najnowsze badania pokazują, że główną przyczyną powstawania rozstępów są czynniki hormonalne, których nadmierna ilość powoduje problemy z włóknem kolagenowym. Wszystko przez glikokortykosterydy, czyli hormony steroidowe kory nadnerczy, które występują naturalnie w organizmie, ale mogą też być podawane w formie leków. Jeżeli ktoś cierpi na zespół Cushinga, ma podwyższony poziom tych substancji, a co za tym idzie, jest bardziej narażony na posiadanie rozstępów. Warto pamiętać, że także przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej oraz sterydów może wiązać się z ryzykiem ich powstawania. Problem ten często powraca również w okresie menopauzy.

Zła dieta

Nieodpowiednia dieta niesie ze sobą szereg konsekwencji, takich jak choroby serca, miażdżyca, cukrzyca, a także problemy z cerą, osłabione włosy, czy właśnie nieestetyczne bruzdy na ciele. Dieta niskotłuszczowa powoduje nagłe chudnięcie, ale często występuje po niej efekt jo-jo. Wahania wagi sprawiają, że ciało jest znacznie bardziej narażone na powstawanie rozstępów – to samo dzieje się, gdy ktoś gwałtownie przytyje.

Stres i duży wysiłek fizyczny

Warto wiedzieć, że życie w stresie zaburza naturalną gospodarkę organizmu, w tym hormonalną, co w konsekwencji może prowadzić do problemów z rozstępami. Także osoby, które dużo pracują fizycznie lub intensywnie ćwiczą są na to narażone. Dlaczego? Wszystko z powodu nagłego przyrostu masy mięśniowej, szczególnie jeśli bierze się do tego leki sterydowe.

Jak pozbyć się rozstępów?

Najlepiej jest oczywiście przeciwdziałać powstawaniu brzydkich pasków na ciele, ale gdy już się one pojawią, można odpowiednio się ich pozbyć. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu medycyny estetycznej, gdzie lekarz doradzi, jak zadbać o swoją skórę. Polecanymi zabiegami są: cellucare – polegający na wstrzyknięciu specjalnej substancji, która wygładza skórę lub mezoterapia, podczas której ostrzykuje się wybrane miejsca odpowiednimi preparatami, dostosowanymi do potrzeb pacjenta.

Dobrze jest wiedzieć, czego unikać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rozstępów. Dla osób, które już je mają, pocieszeniem może być fakt, że współczesna medycyna ma sposoby na to, aby w doskonały sposób je usunąć.