12 lip Palisz? Musisz spodziewać się zmarszczek
Która z kobiet nie chciałaby na zawsze zachować młodego wyglądu? Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że prędzej czy później nasza skóra straci swoją jędrność i w końcu będziemy musiały zaakceptować upływający czas oraz jego skutki, to jednak wolałybyśmy ten moment wciąż odkładać w czasie. Jeżeli jesteś wystarczająco zdeterminowana i będziesz trzymać się kilku prostych zasad, możesz opóźnić powstawanie zmarszczek nawet o kilkanaście lat!
Rodzaje zmarszczek
Zanim przejdziesz do starannej pielęgnacji skóry, musisz wiedzieć, że zmarszczki powstające w dolnej części twarzy dzielą się na kilka rodzajów: mimiczne, zmarszczki marionetki oraz zmarszczki palacza. Te ostatnie to pionowe linie powstające nad górną wargą. Wbrew nazwie, to nie palenie jest głównym winnym tworzeniu się tych zmarszczek, a jest nim to, że mówimy. Palenie papierosów natomiast znacznie przyspiesza ten proces. Naukowcy są zgodni – papierosy są dla skóry bardziej szkodliwe niż nadmierna ekspozycja na słońce, a cera osoby palącej wygląda na dwa razy starszą od tej nienarażonej na kontakt z dymem papierosowym.
Proces starzenia
Wiesz już jakie zmarszczki tworzą się na twojej twarzy. Ale czy wiesz, jak przebiega proces starzenia się skóry? Zmarszczki powstają na skutek jej wiotczenia – traci ona swoje napięcie i jędrność. Dochodzi do zanikania tkanki podskórnej, mięśniowej oraz kostnej szczęki i żuchwy. Zmarszczki powstające w dolnych partiach twarzy utrwalają się poprzez pracę mięśnia otaczającego usta. A jak papierosy wpływają na proces starzenia skóry? Kiedy wdychasz i wydychasz dym papierosowy wytwarza ona niewyobrażalne ilości wolnych rodników, które zgodnie przez dermatologów uważane są za podstawowego zmarszczkowego winowajcę.
Bezsilny makijaż
Zmarszczki palacza, czyli wertykalne linie nad ustami są bardzo trudne do zakamuflowania makijażem. Przy odrobinie wprawy oraz z pomocą korektora i pudru jesteśmy w stanie ukryć przed światem trądzik, cienie pod oczami, blizny i siniaki, ale wobec tych zmarszczek jesteśmy bezsilne. Nie ma sensu, byś sama musiała się o tym przekonać na własnej skórze. Korektor pod wpływem wilgoci i temperatury wchodzi w zagłębienia zmarszczek i tworzy efekt kompletnie odwrotny od zamierzonego – zmarszczki są jeszcze bardziej uwydatnione. Co zatem zrobić, by były one mniej widoczne?
Opóźnianie procesu
Przede wszystkim nie pal! Większość znaków na niebie i ziemi mówi ci, być rzuciła palenie. Papierosy szkodzą praktycznie całemu organizmowi, od włosów po paznokcie u stóp, ale najwięcej szkód wyrządzają na twojej twarzy. Palenie może przyspieszyć proces starzenia się skóry aż o kilkanaście lat. Nawet trzy papierosy dziennie potęgują powstawanie zmarszczek, więc nie ograniczaj, a kompletnie rzuć. Po drugie – zwiększ ilość produktów bogatych w przeciwutleniacze w swojej diecie. Jedz więcej brokułów, szpinaku, czosnku, marchewki i pomidorów, na deser zamiast lodów przygotuj sobie jagody i winogrona, a białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym.
Mezoterapia – skuteczna walka
Nie możesz jednak oczekiwać, że unikając papierosów jak ognia nigdy nie będziesz miała zmarszczek nad ustami. Możesz natomiast spodziewać się efektu zmniejszenia lub całkowitego ich usunięcia po zabiegu mezoterapii. Zabieg ten polega na ostrzykiwaniu skóry preparatami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb i aby efekt był wystarczająco zadowalający, należy powtórzyć go kilka razy. Zadaniem wstrzykniętego preparatu nie jest jedynie wypełnienie zmarszczek, ale też odżywienie i regeneracja tkanki. Powinnaś również wiedzieć, że nie tylko sam wypełniacz daje zadowalający efekt, ale niewątpliwe działanie ma także sam proces nakłuwania cienkimi igłami. Wpływa to na poprawę krążenia oraz stymuluje skórę do autoregeneracji.
Kluczem do skutecznej walki z wrogiem jest poznanie jego słabości. Dzięki wiedzy na temat własnej skóry i procesu starzenia jesteś w stanie obrać własną efektywną strategię walki ze zmarszczkami. Pamiętaj, że największym wrogiem twojej cery jest palenie papierosów. Nie chcesz chyba świadomie skazywać jej na przedwczesne starzenie?