12 gru Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy?
Oczyszczanie skóry twarzy to niezwykle ważna czynność, która niestety często jest pomijana w codziennej pielęgnacji. Dokładne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, które osadzają się na naszej skórze to pierwszy krok do zadbanej, zdrowej i promiennej cery.
Dlaczego prawidłowe oczyszczanie skóry twarzy jest ważne?
Dokładny demakijaż i odpowiednia pielęgnacja pozwalają na otwarcie porów i swobodne oddychanie skóry. Zablokowane pory są przyczyną m.in. powstawania zaskórników. Oczyszczona skóra pozbawiona jest brudu i kurzu, dzięki czemu zyskuje naturalny i świeży wygląd. Za sprawą dokładnej pielęgnacji otrzymujemy długoterminowe zyski – regularne dbanie o kondycję naszej cery wpływa na spowolnienie powstawania zmarszczek.
Jak oczyszczać skórę twarzy?
Przede wszystkim – regularnie i dokładnie. Najlepiej robić to dwa razy dziennie. Zarówno wieczorem, kiedy zmywamy makijaż i wszystkie zabrudzenia, na które byliśmy narażeni w ciągu dnia, jak i rano, ponieważ skóra samoistnie wytwarza sebum także podczas snu. Musimy pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków. W drogeriach czy aptekach można znaleźć wiele specyfików zróżnicowanych zarówno ze względu na ich przeznaczenie, jak i rodzaj cery, do którego powinny być używane. Stosowanie toników jest istotne dla przywrócenia skórze odpowiedniego pH. Taki produkt można kupić, ale także przygotować w domu. W sieci można znaleźć wiele ciekawych przepisów na preparaty na bazie naturalnych składników (takich jak np. miód czy cytryna), które pozytywnie wpłyną na wygląd naszej skóry; rozświetlą ją i odżywią. Raz w tygodniu dobrze jest także znaleźć czas na to, by zastosować maseczkę oczyszczającą. Tutaj także mamy szeroki zakres możliwości – wiele tego typu kosmetyków znajdziemy w drogeriach, ale możemy także przygotować je samodzielnie (w zależności od rodzaju cery przydatne mogą okazać się np. drożdże czy śmietana w połączeniu z węglem aktywnym). Skuteczne w walce z tłuszczem i brudem osadzającym się na naszej skórze są także peelingi. Rozwiązaniem, które cieszy się dużą popularnością jest wykorzystanie fusów z kawy, połączonej np. z oliwą z oliwek. Zastosowanie tak przygotowanego peelingu pozwoli na dogłębne oczyszczenie porów oraz usunięcie złuszczonego naskórka. W tym celu można użyć także mieszanki cukru, soku z cytryny i oleju kokosowego.
O czym należy pamiętać?
Położenie się spać bez zmycia makijażu niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla skóry. Traci ona możliwość regeneracji i zamiast swobodnie oddychać – gromadzi bakterie. To szybka droga do powstawania zaskórników oraz częsta przyczyna występowania trądziku. Wrażliwa cera, na którą przez całą dobę działać będą kosmetyki do makijażu, narażona będzie także na zaczerwienienia i opuchnięcia. Do istotnych kwestii należy także wybór środków, których użyjemy do oczyszczania. Świadomość tego, jakiego rodzaju mamy cerę, pozwoli na dobór odpowiednich kosmetyków, które nie pogorszą jej kondycji. Pilnujmy, żeby nie doprowadzić, np. do nadmiernego przesuszenia. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza zimą, kiedy nasza skóra narażona jest na działanie mrozu i wiatru. W takie dni warto zrezygnować z bardzo tłustych kremów lub kosmetyków zawierających alkohol. Najlepsze będą te ochronne, które dodatkowo będą zawierały filtr UV – okażą dobrym rozwiązaniem niezależnie od pogody i pory roku. Jeśli skóra twarzy przez cały dzień narażona jest na działanie mrozu, zadbajmy o jej regenerację, np. nakładając odżywczą maseczkę.
Dokładność i regularność w oczyszczaniu cery, a także dbałość o dobór stosowanych kosmetyków, może pomóc w zachowaniu zdrowej, pięknej cery bez niedoskonałości.