24 lut Zmarszczki mimiczne – kiedy zaczynają się pojawiać?
Prędzej czy później, zmarszczki mimiczne pojawią się na twarzy każdej kobiety. Jest to oznaka starzenia się skóry oraz osłabienia produkcji kwasu hialuronowego w tkankach, którego zadaniem jest wiązanie wody i utrzymywanie skóry nawilżonej. Zmarszczki mimiczne – kiedy dokładnie zaczynają się pojawiać i jak sobie z nimi radzić?
Kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki?
W ciągu dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15 000 razy. Ciągłe ruchy, takie jak marszczenie czoła lub przymykanie oczu przyspiesza proces ich powstawania, jednak odpowiedzialne za to jest także zmniejszone produkowanie kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Elastyczna, bardziej napięta skóra jest mniej podatna na szybkie starzenie się, z kolei wszelkie bruzdy pojawią się wcześniej na skórze cienkiej i suchej. Można wywnioskować, że pojawienie się pierwszych zmarszczek jest dosyć indywidualną kwestią. U osób z większymi predyspozycjami, dodatkowo korzystających z solarium, pierwsze oznaki starzenia się skóry mogą pojawić się po 20 roku życia. Warto wiedzieć, że słońce uszkadza włókna kolagenu i elastyny, powodując przedwczesne starzenie się skóry. Jeżeli jednak codzienna higiena twarzy jest odpowiednio zachowana, a podczas opalania używa się filtru UV, pierwsze zmarszczki mogą pojawić się po 30 roku życia.
Codzienna pielęgnacja twarzy
Aby zapobiec ich powstawaniu należy odpowiednio dbać o skórę. Kurację przeciwzmarszczkową powinno się zacząć około 25 roku życia. Przede wszystkim młode osoby powinny zainwestować w dobry krem z filtrem, który należy stosować nawet zimą. Promienie UVA to promieniowanie o długim zakresie fal, przez co nawet w pochmurny, zimowy dzień działają szkodliwie na skórę. Ważne jest także kilkuetapowe, codzienne oczyszczanie twarzy oraz jej dogłębne nawilżenie. Dobrze jest także wykonywać kilkuminutowy masaż, który pobudza mięśnie i tkanki, wskutek czego skóra na twarzy będzie bardziej napięta oraz wspomoże absorpcję produktów nawilżających. Pielęgnacja twarzy nie ogranicza się tylko do użycia kosmetyków. Dieta bogata w cukry proste uszkadza kolagen, dlatego zdrowe nawyki żywieniowe ważne są dla całego organizmu w tym także skóry. Przede wszystkim jedz dużo warzyw, które zawierają przeciwutleniacze i wprowadź do diety produkty dobre na skórę takie jak awokado, morele lub banany.
Co pomoże zniwelować zmarszczki?
Powstałych już zmarszczek nie zniwelują nawet najdroższe kremy świata. W takiej sytuacji pomocna okazuje się medycyna estetyczna, która znacząco może poprawić wygląd i kondycję skóry. Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym cechuje się natychmiastowym i skutecznym efektem. Zabieg ten modeluje rysy twarzy, wypełnia bruzdy nosowo-wargowe oraz zmarszczki okolicy twarzy i szyi. Dobrym wyjściem jest także mezobotoks, który jest zabiegiem łączącym działania dwóch najbardziej znanych substancji medycyny estetycznej – kwasu hialuronowego, który idealnie nawilża skórę oraz botoksu, wygładzającego nawet najgłębsze zmarszczki.
Czas powstawania zmarszczek jest zależny od wielu czynników, na których działanie wystawiona jest skóra twarzy. Aby najbardziej możliwie wydłużyć okres ich powstania, warto zadbać o prawidłową pielęgnację i ochronę w ciągu dnia.