29 paź Czy pikantne jedzenie może szkodzić skórze?
Według popularnych przekonań, pikantne jedzenie jest jednym z czynników, które mogą negatywnie oddziaływać na stan naszej skóry. Jest w tym nieco prawdy, ponieważ ostre jedzenie, spożywane w nadmiarze, może faktycznie zaszkodzić. Każdy organizm natomiast reaguje inaczej na takie potrawy ze względu na różną wrażliwość, ale także odmienne predyspozycje.
Pikantne jedzenie – jak wpływa na skórę?
Kapsaicyna znajdująca się w ostrych przyprawach to związek chemiczny, który przede wszystkim zwalcza bakterie w naszym organizmie. Działa tak na przykład czosnek, naturalny antybiotyk, ale również pieprz lub papryczki chilli. Co ciekawe, zjedzenie pikantnej potrawy prowadzi do produkcji endorfin przez nasze ciało, rozgrzania organizmu, ale także przyspieszenia metabolizmu. Jednak poza widocznymi zaletami, kapsaicyna stymuluje produkcję kortykosteroidów i adrenaliny – związków, które mogą prowadzić do szkód w naszym organizmie. Obie substancje bowiem podwyższają poziom insuliny we krwi, co powoduje wysoki poziom glukozy, a co za tym idzie – nasilenie trądziku. Skutkiem ubocznym ostrego jedzenia może być też nadmierne pocenie się, które oczywiście negatywnie wpływa na stan naszej skóry.
Kto powinien unikać ostrych potraw?
Chociaż same pikantne potrawy nie wpływają na powstawanie chorób, nie zaleca się ich spożywania u osób z rozwiniętymi schorzeniami układu pokarmowego, nerek lub pęcherza. Warto mieć na uwadze także fakt, że tolerancja ostrego jedzenia wiąże się także w krajem zamieszkania – w Polsce organizm nie jest przystosowany do dużych ilości kapsaicyny, w przeciwieństwie do państw o tropikalnym klimacie, gdzie stosuje się ją do walczenia z namnażającymi się bakteriami albo zatruciami pokarmowymi. Co prawda, każdy organizm ma inną wrażliwość na odczuwanie ostrego smaku. Zaleca się jednak, aby osoby mające problemy z cerą unikały ostrych potraw. Niepożądanym skutkiem ubocznym spożywania pikantnych potraw jest także nadprodukcja sebum, co staje się niezwykle uciążliwe dla osób z cerą tłustą, u których skóra nadmiernie się przetłuszcza na co dzień. Jeśli borykamy się z tym problemem, warto skorzystać z zabiegu mezoterapii, który odżywia i nawilża skórę co wpływa na redukcję wytwarzania sebum.
Czasami zdarza się, iż antybiotyki na trądzik mogą powodować minimalne uszkodzenie wątroby, a w takiej sytuacji mocne przyprawy istotnie szkodzą, gdyż takie leczenie wymaga raczej diety lekkostrawnej. Ta kwestia zazwyczaj zależy od decyzji lekarza, stąd też istotna jest w tym momencie stała konsultacja.
Zbilansowana dieta kluczem do równowagi
Nie istnieje wiele przeciwwskazań do spożywania pikantnych potraw, jeżeli nie ma się pewnych schorzeń lub problemów skórnych, lecz nie powinno się nadużywać ostrego, tłustego i ciężkostrawnego jedzenia. Taki nadmiar może wiązać się z pojawieniem się wysypki lub niedoskonałości na twarzy. Jeżeli takowe się ukazują, warto skorzystać z chińskiej mapy twarzy, sugerującej źródło takiego problemu. Przykładowo, trądzik na czole sugeruje problemy z trawieniem, a wypryski między brwiami są sygnałem, aby przeprowadzić detoks wątroby. Zmiany skórne na brodzie mogą być sygnałem, iż Twoje hormony buzują, więc zwróć uwagę na to, co jesz, ponieważ niektóre posiłki, szczególnie te intensywnie przyprawione, powodują taki stan cery. Warto zatem być świadomym tego, co jemy oraz odpowiednio zbilansowanej diety, w celu uniknięcia niepożądanych skutków. Warto również skorzystać z kroplówek witaminowych, które uzupełnią ewentualne niedobory składników odżywczych, pomocnych w przywróceniu skórze zdrowego wyglądu.
Ostre jedzenie może mieć różnoraki wpływ na nasz organizm – ze względu na indywidualne predyspozycje. Dlatego właśnie warto pozostać ostrożnym, jeśli chodzi o częstotliwość spożywania pikantnych potraw. Może okazać się, iż będziemy potrzebować wizyty u lekarza, aby stwierdzić czy takie dania negatywnie wpływają na stan zdrowia. Dopiero, gdy specjalista wskaże brak przeciwwskazań, możemy bez zagrożeń spożywać pikantne potrawy i cieszyć się promienną cerą.