20 maj Jakie wyróżniamy rodzaje zmarszczek?
Zmarszczki są nieodłącznym elementem procesu starzenia się, który dotyczy każdego z nas. Jednak wpływ na ich powstawanie ma nie tylko nasz wiek, ale również wiele innych niesprzyjających naszej skórze czynników. Tylko wiedza dotycząca różnych rodzajów zmarszczek, a także przyczyn ich tworzenia się pozwoli nam na efektywną walkę z nimi. Zacznijmy jednak od początku. Czym tak naprawdę są zmarszczki?
Zmarszczki są to podłużne zagłębienia struktury skóry, które powstają w wyniku wiotczenia włókien kolagenowych i elastynowych. Proces ten sprawia, że nasza skóra staje się coraz mniej jędrna i napięta. Zmarszczki są widocznymi oznakami procesu starzenia się skóry, pojawiającymi się wraz z wiekiem, ale warto również pamiętać, że niektóre z nich występują na skutek wieloletniego oddziaływania na naszą skórę niepożądanych czynników zewnętrznych. Istnieje kilka rodzajów zmarszczek, które możemy wyróżnić ze względu na przyczyny ich powstawania.
Zmarszczki mimiczne należą do grupy zmarszczek dynamicznych i pojawiają się na naszej twarzy jako pierwsze, około 25 roku życia lub nawet wcześniej. Jest to spowodowane ruchami mięśni twarzy, czyli tzw. mimiką. Pojawiają się one głównie w okolicach ust, nosa i czoła, a powstają od uśmiechania się, mrużenia oczu, ruchów brwi oraz innych grymasów naszej twarzy. Zdecydowanie najczęstszym miejscem ich występowania są kąciki oczu, czyli popularne „kurze łapki”.
Do grupy zmarszczek statycznych można zaliczyć wszystkie te ich rodzaje, które związane są z upływającym czasem, a także trybem życia. Zmarszczki senne pojawiają się na skutek niewłaściwego ułożenia skóry twarzy podczas snu. Stanowią rodzaj odcisku miejsca, w którym nasza skóra dotyka w nocy do poduszki. Ze zmarszczkami sennymi jest bardzo ciężko walczyć, a jedynym rozwiązaniem, aby zapobiegać ich powstawaniu, jest spanie na plecach i unikanie kontaktu naszej twarzy z poduszką.
Zmarszczki grawitacyjne z kolei powstają w związku z naturalnymi procesami starzenia się skóry i dotyczą zarówno zmarszczek znajdujących się na czole i wokół oczu, jak również na szyi, dekolcie oraz dłoniach i stopach. Ponadto, brak elastyczności i jędrności skóry na skutek utraty naturalnego kolagenu powoduje, że zmienia się owal naszej twarzy. Stosowanie odpowiednio wcześnie kosmetyków i zabiegów wygładzających i napinających skórę może przyczynić się do zdecydowanej poprawy jej wyglądu.
Zmarszczki posłoneczne są odmianą zmarszczek strukturalnych. Powstają one w wyniku szkodliwego działania promieniowania słonecznego na naszą skórę, które powoduje uszkodzenie jej macierzy, szczególnie włókien elastycznych. Zmarszczki posłoneczne w największym stopniu występują w odsłoniętych, widocznych miejscach na ciele, głównie na twarzy i w okolicach karku. Charakterystyczne dla nich jest również pojawienie się różnego rodzaju przebarwień na skórze. Można im skutecznie przeciwdziałać, stosując podczas opalania preparaty z wysokimi filtrami UV.
Zmarszczki liniowe, nazywane również papierowymi nie są w praktyce typowym rodzajem zmarszczek, ponieważ powstają na skutek przesuszenia naskórka w jego warstwie rogowej i są związane ze zbyt małą ilością obecnego w skórze NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Pojawiają się one niezależnie od wieku, nawet u bardzo młodych osób mających problemy z suchą cerą. Walka ze zmarszczkami liniowymi nie jest nieskomplikowana, ponieważ zadowalające efekty można osiągnąć dzięki systematycznemu nawilżaniu skóry kremami.
Przyczyn powstawania zmarszczek jest wiele i na zdecydowaną większość z nich nie mamy wpływu, ponieważ są one związane z naturalnym procesem wiotczenia skóry. Walczyć możemy jedynie z jego skutkami. Istnieje wiele metod spłycania, a nawet całkowitego usuwania zmarszczek, z którymi świetnie radzi sobie medycyna estetyczna. Wybór odpowiednich działań naprawczych dla naszej skóry zależy w dużej mierze od przyczyn powstania konkretnego rodzaju zmarszczek, a także miejsce ich występowania i ich głębokości.
Wśród szerokiej gamy zabiegów oferowanych na rynku, warto zdecydować się na zabieg wolumetrii twarzy, który wypełnia powstałe na skórze zagłębienia, jak również zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, nazywanej potocznie botoksem, która niweluje zmarszczki mimiczne. Innym popularnym rozwiązaniem jest mezoterapia, czyli zabieg polegający na bezpośrednim dostarczeniu do skóry substancji odżywczych i leczniczych za pomocą cienkich igieł oraz usuwanie zmarszczek za pomocą substancji wypełniającej, czyli naturalnie znajdującego się w skórze kwasu hialuronowego. Najnowszym trendem medycyny estetycznej jest zabieg wykonywany nićmi liftingującymi, który jest innowacyjnym sposobem na wygładzenie zmarszczek i zmianę owalu twarzy beż użycia skalpela.
Decyzja odnośnie zastosowania konkretnej metody walki ze zmarszczkami podejmowana jest w zależności od wymagań klienta, ale przede wszystkich w oparciu o fachową i profesjonalną diagnozę lekarską, dzięki której nasza skóra znów może być jędrna oraz wyglądać młodo i promiennie.