19 kw. Na co działają witaminy z grupy B?
Witaminy są jednymi ze składników, których niedobór jest od razu widoczny na skórze i wewnątrz organizmu. Choć dostępność produktów spożywczych jest dziś duża, niestety większość z nich jest mocno przetworzona, co zamiast działać zbawiennie na ludzki organizm, czasem dodatkowo go osłabia i naraża na zatrucia. Nie inaczej jest w przypadku witamin z grupy B, na których brak cierpi spora część społeczeństwa.
Na co działają witaminy z grupy B?
Działanie witamin z grupy B jest bardzo szerokie, dzieje się tak ponieważ naturalnie występuje w ich obrębie wiele związków, z których każdy wykazuje inne właściwości po wprowadzeniu do organizmu. Wspomniane składniki wpływają pozytywnie na układ nerwowy, wzmacniają neuroprzekaźniki, łagodzą napięcie i poprawiają sprawność umysłu, w odniesieniu do narządów wewnętrznych odpowiadają także za obniżenie cholesterolu, wspomożenie pracy wątroby, rozkład węglowodanów i przyspieszenie procesów metabolicznych. Szczególnie dobroczynnym działaniem na skórę charakteryzuje się ryboflawina, a także witamina B3 i B6.
Ryboflawina – działanie na skórę
Ryboflawina charakteryzuje się dobroczynnym działaniem na skórę, pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH skóry, wspomaga gojenie się ran, oraz prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych. Oprócz tego, że odpowiada ona za promienny, zdrowy wygląd cery, wpływa również pozytywnie na układ nerwowy i samopoczucie. Jej źródłami są: wątroba, mleko i drożdże – jednakże z tych produktów trudno uzyskać codzienną, niezbędną dla organizmu dawkę tej witaminy.
Witamina B3 i B5
Witamina B3 znana jest pod różnymi nazwami: witamina PP, niacyna, kwas nikotynowy, niezależnie od nazwy posiada ona określone właściwości. Dotyczą one głównie oddziaływania na układ nerwowy, trawienny i odpornościowy. W przypadku skóry i jej wytworów utrzymuje je w dobrej kondycji, reguluje złuszczanie, wpływa na gospodarkę wodną skóry oraz neutralizuje szkodliwe promieniowanie UV, co sprawia, że jej wzmożone zapotrzebowanie można zaobserwować głównie w okresie wiosenno letnim, gdy ciało jest wystawione na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Inny składnik z tej samej rodziny to witamina B5, która również w literaturze naukowej przybiera wiele nazw: kwas pantotenowy, pantenol, pantotenian wapnia. Podobnie jak poprzednia substancja wspomaga metabolizm, jest dodatkowo budulcem hormonów i enzymów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Ponadto jest niezwykle istotna dla odpowiedniego funkcjonowania skóry i jej wytworów, ponieważ przyśpiesza procesy gojenia mikro- i makrourazów, wykazuje właściwości nawilżające, łagodzi blizny i poparzenia w tym słoneczne. Oprócz tego poprawia strukturę naskórka, przyspiesza tworzenie melaniny, reguluje pracę gruczołów łojowych. Pozytywnie wpływa także na przyrost włosów oraz paznokci.
Niedobór witamin z grupy B
O niedobór witamin z grupy B nietrudno, dzieje się tak głównie przez ograniczony dostęp do zdrowych, nieprzetworzonych produktów spożywczych oraz niezróżnicowaną dietę. Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na obniżenie poziomu witamin z grupy B w organizmie są: stres, papierosy, alkohol, a także tabletki antykoncepcyjne. Głównymi objawami braku są zmiany widoczne na skórze: trądzik, pękający naskórek, łojotok, łupież i wiele innych uszkodzeń cery. W skrajnych przypadkach może pojawić się poważna choroba skóry zwana pelagrą. Dodatkowo przy nie dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki witamin B narażasz ją na poparzenia słoneczne, bowiem traci ona wówczas umiejętność szybkiego budowania cząsteczek melatoniny.
Zastanawiasz się czy Twój poziom witamin z grupy B jest na odpowiednim poziomie? A może już teraz widzisz pierwsze oznaki jej braku? Koniecznie udaj się do specjalisty, który pomoże Ci, dobierając odpowiednią mieszankę witaminową w kroplówce. Taki zdrowy, pobudzający koktajl sprawi, że braki zostaną wyrównane, a Twoja cera pozostanie piękna i promienna. Dodatkowo zrobisz coś dobrego dla swojego organizmu.