14 mar O czym należy poinformować lekarza medycyny estetycznej przed zabiegiem?
Każdy zabieg medycyny estetycznej powinien być poprzedzony rozmową z lekarzem, podczas której zbierze on najważniejsze informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta. W czasie wywiadu padnie wiele pytań, dzięki którym lekarz będzie mógł dowiedzieć się o historii medycznej pacjenta – na każde z nich trzeba odpowiedzieć zgodnie z prawdą, gdyż zatajenie niektórych informacji może wpłynąć na efekt zabiegu oraz zdrowie pacjenta. Jakie informacje są ważne dla lekarza medycyny estetycznej?
Ważne informacje dotyczące stanu zdrowia
Lekarzowi medycyny estetycznej przede wszystkim trzeba powiedzieć o przewlekłych chorobach – według ogólnych zaleceń nie wszystkie z nich dyskwalifikują pacjenta do zabiegu, ale ostateczna decyzja w tej kwestii zawsze należy do specjalisty. Szczególnym rodzajem schorzeń są te o podłożu autoimmunologicznym, na przykład Hashimoto, gdyż mogą one znacząco wydłużać okres gojenia się ran, zwiększają też ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w miejscach, gdzie skóra była nakłuwana lub nacinana. Ważną informacją, którą należy przekazać przed zabiegiem jest lista przyjmowanych leków, gdyż niektóre z substancji czynnych w nich zawartych mogą wchodzić w interakcje z preparatami używanymi podczas zabiegu. Istnieje też grupa leków, które wpływają na krzepliwość krwi, co może stanowić poważne niebezpieczeństwo w razie wystąpienia komplikacji. Poinformowanie o ich zażywaniu lekarza przed zabiegiem umożliwia znalezienie rozwiązania, w wielu przypadkach możliwa jest tymczasowa zmiana leków na takie, które nie rozrzedzają krwi. Podczas wywiadu należy wspomnieć również o uczuleniach, bowiem reakcje alergiczne występujące podczas zabiegu mogą być bardzo niebezpieczne, często mają one poważne konsekwencje.
Co może dyskwalifikować tymczasowo
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest też ciąża i okres karmienia – w tym czasie organizm pozostaje pod silnym wpływem hormonów, a ich nieuregulowana gospodarka sprawia, że nie do końca można przewidzieć efekty zabiegu. Jego wykonanie należy odłożyć w czasie również w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na rozwijającą się grypę, anginę czy też zapalenie płuc. Organizm jest wtedy zajęty walką ze szkodliwymi drobnoustrojami, dlatego nierozsądne byłoby stwarzanie kolejnego ogniska zapalnego, z którym będzie musiał zmierzyć się układ odpornościowy. Warto pamiętać też, że każdy zabieg ma własną listę przeciwwskazań, na jej kształt ma wpływ wiele czynników, między innymi stopień, w jakim zabieg obciąża organizm oraz preparaty używane do jego wykonania.
Poprzednie zabiegi medycyny estetycznej
Lekarz medycyny estetycznej powinien wiedzieć również o poprzednich zabiegach medycyny estetycznej, którym poddawał się pacjent. Należy poinformować go o datach wszystkich zabiegów, o użytych do ich wykonania preparatów a także o ich przebiegu, szczególnie jeśli wystąpiły jakiekolwiek komplikacje. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż niektóre substancje mogą wejść ze sobą w reakcję, przez co efekty zabiegu będą dalekie od zamierzonych. Warto też opowiedzieć lekarzowi dokładnie o swoich oczekiwaniach, dobrym pomysłem jest pokazanie zdjęć, które je zobrazują – dzięki temu specjalista będzie mógł powiedzieć czy uda się uzyskać taki efekt, dobrać rodzaj zabiegu oraz użyć takich preparatów, aby rezultaty były jak najbliższe tym zamierzonym. Jeśli podczas wywiadu to pacjentowi nasuną się jakieś pytania lub wątpliwości, powinien powiedzieć o nich głośno swojemu lekarzowi – to istotne, aby spotkanie poprzedzające zabieg odbyło się w atmosferze rozmowy, a nie jedynie wypełniania określonego kwestionariusza.
Pełna szczerość i otwartość podczas rozmowy z lekarzem medycyny estetycznej jest bardzo ważna, by efekty zabiegu były jak najlepsze. Przekazanie ważnych informacji przed zabiegiem umożliwia też szybką reakcję lekarza w razie wystąpienia komplikacji, co może uratować zdrowie i życie pacjenta. Z tego powodu warto przełamać barierę wstydu i w pełni zaufać specjaliście już podczas zbierania wywiadu.