Różnice między lekarzem medycyny estetycznej a kosmetologiem

kosmetyczka

08 wrz Różnice między lekarzem medycyny estetycznej a kosmetologiem

Każdy chce zachować swoje ciało w jak najlepszej kondycji. Uprawianie sportu i odpowiednio dobrane diety zapewniają organizmowi zdrowie. Pewnych procesów jednak nie da się zatrzymać – skóra się starzeje i wraz z wiekiem regeneruje się coraz wolniej. Czy oznacza to porażkę w walce o młody wygląd? Niekoniecznie! Procesów starzenia nie da się zatrzymać, ale można je cofnąć i spowolnić.

Chcąc zachować młodą cerę i świeży wygląd twarzy, ludzie stają przed wyborem – udać się do gabinetu kosmetycznego czy do lekarza medycyny estetycznej? Jakie są różnice między kosmetologiem a lekarzem? W czym pomoże jeden, a w czym drugi?

kosmetologRóżnic między kosmetykiem/kosmetyczką a kosmetologiem nie ma wiele. Oboje mają podobne kompetencje, jednak zdobyte na różne sposoby. Kosmetolog posiada wykształcenie uniwersyteckie z zakresu tej dziedziny, zaś kosmetyczka skończyła technikum lub odpowiednie kursy. Na ogół pokutuje przekonanie, że kosmetolog ma dzięki temu większą wiedzę teoretyczną, a kosmetyczka jest lepiej zaznajomiona z praktyką. Nie musi to być jednak prawda. Więcej niż wykształcenie liczy się w tym zawodzie zaangażowanie, chęć doskonalenia się i ciągłej nauki. Dlatego ani tytuł kosmetyka technika, ani tytuł kosmetologa nie czyni jeszcze nikogo godnym polecenia specjalistą.

Zdecydowanie więcej dzieli kosmetologa i lekarza. Tytułem lekarza może legitymować się tylko ta osoba, która ukończyła medycynę na uniwersytecie, co uprawnia ją do zapisywania leków i zabiegów inwazyjnych (np. wstrzykiwania botoksu). Kosmetyczka nie powinna wykonywać zabiegów wiążących się z naruszeniem bariery skórnej – choć to pojęcie może budzić pewne kontrowersje, bo czy „naruszeniem bariery skórnej” nie jest np. wyrywanie brwi i wyciskanie pryszczy, czyli zabiegi, które wykona każda kosmetyczka? Warto więc uściślić, że lekarz może wykonywać szczepienia i przeprowadzać operacje plastyczne – czynności, do których potrzeba olbrzymiej merytorycznej wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Tylko on jest też uprawniony do wypisywania recept.

lekarzRóżnice w kompetencjach lekarza i kosmetologa wynikają z prawa. Wykonywanie zawodu lekarza wiąże się z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, czyli np. badaniem stanu zdrowia, rozpoznawaniem chorób i zapobieganiem im, rehabilitacją chorych itd. Nie istnieje coś takiego, jak specjalizacja z zakresu medycyny estetycznej. Zajmują się nią lekarze innych specjalności, najczęściej chirurdzy i dermatolodzy. Z kolei zawód kosmetologa nie jest regulowany prawnie, dlatego nie przysługują mu żadne specjalne uprawnienia.

Zastanawiając się nad wyborem lekarza lub kosmetologa, trzeba odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – czy efektem ma być cofnięcie skutków starzenia, czy też działania profilaktyczne. W przypadku pierwszego, tylko gabinety medycyny estetycznej są w stanie wykonać zabiegi cofające proces starzenia. Kosmetyczki i kosmetolodzy wykonują równie ważną pracę – mianowicie zapobiegają starzeniu, spowalniają je.

Zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy dbają o piękno swoich pacjentów. Gdy więc ciężko zdecydować się do kogo się udać, można wybrać centra, w których jedni i drudzy współpracują ze sobą. Przecież każdy zabieg medycyny estetycznej warto uzupełnić relaksującym pobytem w SPA. Wybierając gabinet – czy to lekarski, czy kosmetyczny należy pamiętać, by zwrócić uwagę na kwalifikacje pracujących w nim osób, sprawdzając, jakie posiadają certyfikaty i dyplomy.