24 sie Skóra po czterdziestce
Przez całe życie stale się zmieniasz – dojrzewasz, zbierasz doświadczenia. Na każdym etapie swojego życia masz nieco inne potrzeby – Twoja skóra tak samo. Inaczej o skórę dbają nastolatki, inaczej trzydziestolatki, a inaczej kobiety po czterdziestce. Dzieje się tak, ponieważ na przestrzeni lat zmienia się między innymi gospodarka hormonalna.
Hormony a wygląd skóry
Skoro mowa już o hormonach, musisz wiedzieć jedną rzecz. Im więcej estrogenu, tym młodszy wygląd. Z wiekiem, a szczególnie po trzydziestym roku życia spada produkcja tego hormonu w organizmie. To wtedy pojawiają się pierwsze zmarszczki, które wyrazistości nabierają po kilku latach. Należy pamiętać także, że również menopauza ma znaczący wpływ na wygląd skóry. To, kiedy się ona pojawi – czy po czterdziestce czy po pięćdziesiątce – to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ każda kobieta jest inna, a każdy organizm ma swoje tempo. Ten proces sprawia, że estrogenu ubywa, a zamiast niego pojawia się testosteron. W pierwszych latach menopauzy Twoja skóra traci jedną trzecią kolagenu odpowiedzialnego za sprężystość i jędrność skóry.
Słońce na dystans
Skóra muśnięta słońcem wygląda zdrowiej? Niestety tylko do czasu. Jeżeli nigdy nie lubiłaś się z kremami z filtrem, możesz obawiać się przebarwień, które powstają w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Przebarwienia to jednak nie jedyny problem – naskórek staje się zgrubiały i nieprzyjemny w dotyku. Na tym etapie swojego życia musisz przekonać się do kremów z wysokim filtrem, by nie pogarszać stanu skóry. Warto zwrócić uwagę na to, że kobiety w Korei Południowej przez całe życie unikają promieni słonecznych, a po skończeniu czterdziestu lat wyglądają, jakby miały zaledwie dwadzieścia.
Utrata jędrności
Wbrew obiegowej opinii to nie zmarszczki wpływają na to, że Twoja skóra wygląda starzej – to wiotczenie i opadanie skóry wywołuje ten efekt. Ubytki w kolagenie powodują utratę wyrazistego owalu twarzy. Dzieje się to poprzez upływ czasu, działanie wolnych rodników, enzymy oraz promieniowanie UV.
Co robić?
Jak już wiesz, co kilkanaście lat zmieniają się potrzeby Twojej skóry. Na tym etapie musisz uzbroić się przede wszystkim w retinol – ta substancja podwyższa produkcję kolagenu, bez którego trudno o jędrność skóry. Retinol należy zacząć stosować już po trzydziestce – kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ubytku estrogenu i kolagenu. Drugi specyfik, który stanie się twoim przyjacielem to kwas hialuronowy mający działanie silnie nawilżające. Można stosować go jako składnik kremu na dzień lub na noc, ale wykonuje się również zabiegi polegające na ostrzykiwaniu tym kwasem, uzyskując efekt wypełnienia zmarszczek. Wiele kobiet decyduje się na kurację hormonalną i uzupełniają utracony estrogen. Metoda ta jest dość inwazyjna, ponieważ hormony mają duży wpływ na cały organizm i taka kuracja musi odbywać się pod czujnym okiem lekarza. Koniecznie zaopatrz się w kosmetyki zawierające duże stężenie witaminy C – ten antyoksydant jest wręcz nieoceniony w walce z procesem starzenia. Pomogą ci również kwasy glikolowy i salicylowy, których działanie jest złuszczające, a dzięki temu witaminie C łatwiej jest dotrzeć do najgłębszych warstw skóry. Po czterdziestce solarium jest dla ciebie zakazane, a krem z filtrem obowiązkowym wyposażeniem torebki.
Pamiętaj, że głębokie zmarszczki to też nie koniec świata. W gabinecie medycyny estetycznej lekarze znajdą idealne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb. Która kobieta nie chce wyglądać pięknie i młodo tak długo, jak tylko się da?